Profilaktyka poekspozycyjna

Profilaktyka poekspozycyjna dot. zakłuć, skaleczeń, przerwania tkanki łącznej i innych z narażeniem na materiał biologiczny potencjalnie zakaźny


Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ, świadczy dla Uczelni usługi medyczne w zakresie profilaktyki i leczenia poekspozycyjnego dotyczącego zakłuć, skaleczeń, przerwanie tkanki łącznej z narażeniem na materiał biologiczny zakaźny. Umowa obejmuje pracowników, studentów oraz doktorantów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w związku z narażeniem na materiał biologiczny zakaźny w trakcie pracy lub nauki.

Osoby eksponowane mogą zgłaszać się po uprzedniej telefonicznej informacji o ekspozycji (nr tel. poniżej) w Punkcie Przyjęć Oddziału Zakaźnego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej 3 w Poznaniu, gdzie zostanie udzielona im odpowiednia pomoc. Możliwość uzyskania porady lekarskiej istnieje przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.


Zgłoszenia ekspozycji:
- w godzinach 07.00 - 19.00 pod nr telefonu 61 8739-295
- w godzinach 19.00 – 7.00 pod nr telefonów:  61 8739-367, 61 8739-368, 61 8739-369 lub 61 8739-376

Podstawą wykonania świadczeń jest poprawnie wypełnione skierowanie na profilaktykę poekspozycyjną wystawione przez kierownika jednostki, lekarza medycyny pracy UMP lub osobę sprawującą nadzór nad pracą/zajęciami dydaktycznymi oraz oświadczenie (pracownika, studenta, doktoranta). W najbliższym możliwym terminie, należy poinformować o zdarzeniu Inspektorat BHP UMP (ul. Rokietnicka 7, 60-806 Poznań, tel. 061 854 72 58) i dostarczyć kartę po ekspozycji zawodowej na mat. potencjalnie zakaźny. W przypadku konieczności wykonania badań diagnostycznych pacjenta będącego źródłem materiału biologicznego, konieczne jest podpisanie przez niego  zgody pacjenta na wykonanie badań w kierunku zakazenia wiusami hiv, hcv, hbv w związku z postepowaniem poekspozycyjnym.